Bardzo dużo użytkowników internetu poszukuje informacji wykorzystując do tego dedykowanych serwisów internetowych – tzw. wyszukiwarek internetowych. Aż 97% takich użytkowników w Polsce korzysta z wyszukiwarki Google.
Pozycjonowanie stron internetowych oraz sklepów internetowych, nazywane inaczej SEO (czyli Search Engine Optimalisation) to zbiór procesów i działań, który wpływa korzystnie na wyświetlanie się danej strony internetowej wysoko wśród wyników wyszukiwania Google, tuż pod linkami sponsorowanymi – reklamą Google Ads (dawniej AdWords).
W dzisiejszych czasach, jeżeli dana witryna nie wyświetla się w wynikach wyszukiwania, to jej szanse na odniesienie sukcesu drastycznie maleją. Jeżeli Twojej firmie zależy na promocji w internecie, a przede wszystkim na zdobyciu wysokich pozycji w wyszukiwarkach, to musisz przede wszystkim zainwestować w pozycjonowanie swojej witryny. Nie da się zaprzeczyć liczbom, które mówią, że 97% użytkowników korzysta właśnie z wyszukiwarki Google, aby znaleźć odpowiedzi na stawiane pytania, wyszukać konkretne produkty lub usługi czy dokonać zakupu. W wyścigu o jak najwyższe miejsca w wynikach organicznych może co prawda brać udział każda strona internetowa. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie kroki podjąć, aby ten wyścig wygrać albo chociaż zbliżyć się do wyższych pozycji. Potencjał, jaki niesie za sobą pozycjonowanie stron internetowych, oznacza masę wymiernych korzyści, dlatego za jego sprawą warto w pełni wykorzystać potencjał Twojej domeny internetowej.
Pierwszym krokiem w naszym wykonaniu zawsze będzie staranne przeprowadzenie audytu SEO. Przeskanujemy zawartość Twojej witryny po to, aby przeanalizować ją pod kątem pozycjonowania. Dzięki temu będziemy mogli określić, jak strona prezentuje się na tle konkurencji i jakich optymalizacji wymaga, aby zwiększyć swój potencjał. Audyt SEO pozwoli nam zatem określić mocne oraz słabe strony danej witryny pod kątem pozycjonowania oraz wskazać właściwe ścieżki rozwoju.
Po wnikliwym audycie SEO możemy przejść do przedstawienia strategii działania. Znając już słabe i mocne strony Twojej witryny, zaproponujemy konkretne rozwiązania, które przybliżą Cię do osiągnięcia wyższych pozycji w rankingach wyszukiwania. Będą to działania prowadzone zarówno w obrębie samej witryny, czyli on-site seo, jak również przedstawimy szereg kroków, które warto podjąć poza witryną, aby umocnić jej pozycję – off-site seo.
Sprawdzimy, na jakie frazy kluczowe Twoja witryna widoczna jest dla wyszukiwarek. Jest to w końcu najważniejsza kwestia, dzięki której strona będzie mogła zaistnieć. Następnie dokonamy ich analizy, czyli zweryfikujemy, czy są one optymalne dla Twojej strony. Do dyspozycji mamy wiele programów, które służą doborowi najlepszych fraz. To właśnie dzięki dobrze dobranym słowom kluczowym Twoja firma będzie mogła w przyszłości odczuć realne korzyści.
Sprawdzimy Twoją witrynę internetową pod względem błędów na stronie i wyeliminujemy je. Poprawimy jej szybkość, a także przeanalizujemy ją pod kątem treści. Zadbamy o odpowiednie indeksowanie, uzupełnimy meta tagi, wprowadzimy hierarchię nagłówków oraz zastosujemy linkowanie wewnętrzne. Słowem – ulepszymy Twoją witrynę w taki sposób, aby była widoczna i atrakcyjna dla robotów indeksujących Googla.
Przeprowadzimy cały proces pozyskiwania linków zewnętrznych, które będą odsyłać do Twojej witryny. Jest to niezwykle ważne działanie SEO, stanowiące jeden z głównych czynników rankingowych. W praktyce oznacza to, że jeżeli inne wartościowe witryny zamieszczają linki do Twojej domeny na swoich podstronach czy w artykułach, wówczas wartość twojej strony również automatycznie wzrasta. Dodatkową wartością budowania linków zewnętrznych jest możliwość zwiększenia ruchu w witrynie.
Wszystkie działania SEO należy mierzyć i zweryfikować, czy przyniosły rezultaty. Dzięki temu można między innymi śledzić na bieżąco, jak zmienia się pozycja danej witryny w wynikach wyszukiwania. Programy do analizy stron pomagają nam być na bieżąco, sprawdzać przeprowadzone dotąd działania oraz reagować, jeżeli dochodzi do błędów. Możemy także przyjrzeć się, które podjęte przez nas kroki przynoszą określone skutki, a jakie działania powinniśmy jeszcze dopracować.
Pojęcia SEO oraz pozycjonowanie w dzisiejszych czasach używa się zamiennie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że nie są one ze sobą równoznaczne. W istocie pozycjonowanie stron obejmuje szeroki wachlarz działań, w którym zawiera się również SEO. Ten angielski skrót w tłumaczeniu na język polski oznacza właśnie optymalizację dla wyszukiwarek. Specjalista w tej dziedzinie ma więc za zadanie sprawić, aby dana strona internetowa była widoczna dla algorytmów. Może to obejmować pracę zarówno nad treścią strony, jak i nad jej kodem. Wszystkie działania związane z usprawnieniem oraz przyspieszeniem działania witryny, jak również z optymalizacją treści mieszczą się w tym zakresie. SEO obejmuje również cały proces link buildingu, czyli budowania zaplecza wartościowych linków odsyłających do naszej witryny internetowej. Poza wyżej wymienionymi rzeczami pozycjonowanie zawiera w sobie również wszelkie działania content marketingowe, czyli regularne tworzenie treści w taki sposób, aby były one wartościowe i dla użytkowników, i dla wyszukiwarek. Mowa tu zarówno o treści umieszczanych na stronie głównej, podstronach, jak również chociażby w sekcji blogowej naszej witryny. Kolejnym równie istotnym elementem pozycjonowania, obok działań SEO oraz content marketingu, jest analityka webowa. Za jej sprawą możemy na bieżąco weryfikować efekty działań, które podjęliśmy, a także wdrażać niezbędne poprawki i optymalizacje czy wyłapywać błędy.
Im wyżej dana witryna będzie wyświetlać się w organicznych wynikach wyszukiwania, tym więcej osób będzie ją odwiedzać. Ruch na stronie przekłada się bardzo często na zwiększoną sprzedaż oferowanych produktów lub usług. Działania z zakresu pozycjonowania pozwalają zaoszczędzić na inwestowaniu w płatne reklamy, gdzie koszt pozyskania klienta jest znacznie większy.
Dzięki analityce internetowej będziemy mieli na bieżąco podgląd w efekty naszej pracy. Oznacza to, że będziemy mogli obserwować i sprawdzać, jak działania z zakresu SEO realnie wpływają na funkcjonowanie naszej witryny, poprawiają ruch na stronie, zwiększają konwersje, a także w jakim tempie wzrasta nasza pozycja w wynikach wyszukiwania.
Niewątpliwą zaletą pozycjonowania jest możliwość docierania do rzeszy osób, która stanowi naszą grupę docelową. Frazy kluczowe możemy bowiem dobierać w taki sposób, aby odpowiadały zapytaniom konkretnych użytkowników zainteresowanych naszymi produktami.
Wyświetlanie się na różne frazy kluczowe w topowych pozycjach w wynikach wyszukiwania sprawi, że ludzie automatycznie zaczną interesować się naszą marką. Jeżeli treści, które zamieszczamy, będą dodatkowo wartościowe oraz opiniotwórcze, wówczas możemy mieć pewność, że tacy użytkownicy nas zapamiętają i zostaną z nami na dłużej.
Słowa kluczowe są bardzo ważne w procesie pozycjonowania, jednak najważniejszy jest ich właściwy dobór. Ponadto duże zagęszczenie keywordsów w tekście wbrew pozorom może wpłynąć na obniżenie pozycji naszej witryny. Należy znaleźć równowagę pomiędzy wartościowym contentem a rozmieszczeniem słów kluczowych w tekście.
Pozycjonowanie nie jest zabiegiem jednorazowym, a co więcej – wymaga ciągłego monitorowania zarówno konkurencji, jak i elementów na naszej witrynie. Raz osiągnięte efekty nie będą trwały wiecznie, dlatego ważne jest, aby nie rezygnować z działań SEO po osiągnięciu zamierzonego celu.
Istnieje spora korelacja pomiędzy wysoką pozycją w Googlach a wzrostem konwersji na stronie. Warto jednak pamiętać, że samo pozycjonowanie nie gwarantuje stuprocentowej gwarancji zwiększenia sprzedaży oferowanych produktów. Warto również zadbać o wartościowe treści zachęcające do kupna czy user experience danej witryny internetowej.
Wręcz przeciwnie! Strony, które nadużywają linkowania, są źle postrzegane przez algorytmy. Linki, które pochodzą z witryn o niskim rankingu, mogą wręcz zaszkodzić naszej pozycji. Inwestowanie w wartościowe treści z właściwie dobranymi frazami kluczowymi jest zdecydowanie lepszą strategią, która pozwoli nam umocnić naszą pozycję.
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ na pozycjonowanie strony ma wpływ bardzo wiele aspektów. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim obecną pozycję witryny w wynikach organicznych, przeanalizować ewentualne błędy do poprawienia na stronie oraz zweryfikować, jak bardzo konkurencyjne są frazy, na które chcemy się pozycjonować. Zazwyczaj zakłada się, że pierwsze efekty pracy specjalistów w tej dziedzinie mogą być widoczne po trzech miesiącach.
Istnieją biznesy, którym na niewiele zda się inwestycja w długoterminowe pozycjonowanie strony. Zaliczyć można od nich niszowe, niepopularne działalności. Przeznaczanie budżetu, aby wyświetlać się na frazy, których praktycznie nikt nie wyszukuje, prawdopodobnie nie przyniosłoby spektakularnych efektów. Podobnie wygląda sytuacja z biznesami krótkoterminowymi. Jeżeli mamy miesiąc na sprzedaż konkretnych produktów, to pozycjonowanie w tak krótkim czasie byłoby nieskuteczne.
Wszystkie działania on-site podejmowane są w obrębie naszej witryny internetowej. Można do nich zaliczyć dodawanie wpisów blogowych czy optymalizację treści na podstronach. Będzie to również nadawanie właściwej hierarchii nagłówków czy praca nad meta tagami, a także przyspieszeniem prędkości strony. Działania off-site natomiast mają miejsce poza naszą witryną i zazwyczaj związane są link-buildingiem. Do czynności, które zaliczyć można do tej kategorii, znajduje się także regularne monitorowanie konkurencji czy udostępnianie treści na mediach społecznościowych.
Dla większości osób, które chciałyby szybko osiągnąć spektakularne wyniki, wadą będzie stosunkowo powolny proces pozycjonowania strony. Na pierwsze efekty przyjdzie nam bowiem poczekać nawet kilka miesięcy. Jeżeli zatem zależy nam na szybkich wynikach, powinniśmy zainwestować w inną formę dotarcia do klienta. Niektórzy narzekają również na spore koszty działań SEO. Są one jedynie pozornie wysokie, a znacznie lepiej postrzegać je w formie inwestycji. Większość pieniędzy, które zainwestujemy w pozycjonowanie, z dużym prawdopodobieństwem zwróci nam się w ciągu kilkunastu miesięcy.
Tak, ale musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zajmie to prawdopodobnie kilkakrotnie więcej czasu niż specjalistom w tej dziedzinie. Choć informacji w zakresie pozycjonowania stron internetowych możemy znaleźć bardzo wiele, to brak doświadczenia znacznie spowolni sam proces pozycjonowania. Agencje marketingowe dysponują także specjalistami z wielu dziedzin. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne pozycjonowanie, będziesz musiał poznać chociaż podstawy zarówno SEO, jak i content marketingu czy programów do analizy. Musisz zastanowić się, czy jesteś gotowy poświęcić swój czas na naukę metodą prób i błędów, czy wolisz postawić na specjalistów w tej dziedzinie.
Nie wiesz jakiej usługi będzie potrzebować Twoja firma? A może zastanawiasz się ile Ciebie to będzie kosztować?
Nie zastanawiaj się, tylko skontaktuj się z nami i uzyskaj profesjonalną pomoc i odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.